Haber

TBMM Başkanı Şentop: “(3 CHP’li vekil hakkındaki fezleke) “Karma komisyonun yetkisinde”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Lideri Mustafa Şentop, Yalova’da duruşma salonunda hakimlere hakaretlerde bulunan 3 CHP’li milletvekili hakkında fezleke hazırlanmasına ait, “Komisyonun işidir, görevidir ama özellikle kamu düzeninin bozulması yönünde güvenlik güçleri ile ilgili eylemlerde, aynı şekilde yargılama görevinin devamı konusunda özel hassasiyetlerimiz olduğunu ifade etmek isterim. Karma komisyonun yetkisinde” dedi.

TBMM Lideri Şentop, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü münasebetiyle TBMM Kampüsü’nde yer alan Kabatepe Parkı’na fidan dikti. Şentop, fidan dikiminin akabinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Şentop, yarın ağaçlandırma günü olduğunu belirterek, “Burada 2022 olması münasebetiyle 22 fidan diktik. Bazı çok özel fidan çeşitleri burada deneniyor. Bugün de 22 fidan dikeceğiz. Herkesi, halkımızı ağaçlandırmayı, fidan dikmeyi teşvik edecek şekilde hareket etmeye davet ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Yalova’da duruşma salonunda CHP’li milletvekillerinin mahkeme heyetine müdahalesi olduğunu ve onun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığının da bugün soruşturma başlattığını hatırlatan gazeteciye Şentop, “Çok keder verici imgeler. Vakit zaman tartışmalar olabiliyor mahkeme salonlarında fakat duruşma esnasında hakime karşı bu formda rencide edici, yüksek sesle ve hakaretvari sözlerle saldırmanın, taarruz etmenin yalnızca milletvekilleri değil olağan sıradan vatandaşlarımız için bile uygun olmadığını ve misal bir olayın da ben yaşanmadığını şimdiye kadar düşündüm. Geriye dönük olarak araştırdım, yok. Hasebiyle vahim bir olay belirteyim. Öncelikle doğal başka süreçlerde özel bir yetkisi yok. Meclis Başkanlığı zati gelen bütün fezlekeleri yalnızca yasama sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ilgili komiteye sevk ediyor. Komitenin işidir, misyonudur lakin bilhassa kamu tertibinin bozulması tarafında güvenlik güçleri ile ilgili aksiyonlarda, tıpkı halde yargılama misyonunun devamı konusunda özel hassasiyetlerimiz olduğunu tabir etmek isterim. Karma kurulun yetkisinde” karşılığını verdi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu