Haber

2023 Kız Kulesi ne zaman açılacak? Onarım tamamlandı mı?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamasına göre, Kız Kulesi’nin sadece üst kısmı değil, altındaki platform ve deniz tarafı da fark edilerek üzerinde çalışmalar yapıldı. Güçlendirilen ve sağlamlaştırılan bu onarımın açılışı aslında daha önce gerçekleşecekti. Bu gecikmenin nedeni, sarsıntıya karşı alınan ekstra önlemler oldu.

MASTER’S KULESİ NE ZAMAN AÇILACAK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre Kız Kulesi, Mayıs ayının ilk haftası ziyaretçileriyle buluşmaya hazır. Bakan Ersoy’un açıklamalarına göre yıllardır izlediğimiz Kız Kulesi’nin görüntüsü olması gerektiği gibi değil. İnsanlar, orijinali tam kaynaklardan araştıramadığı için mevcut yapıya alışmıştı. Ancak günümüzde orijinal fotoğraflardan yola çıkılarak 2. Mahmut döneminde gerçek Kız Kulesi haline getirilmiştir.

KULE-MÜZE OLARAK AÇILACAK!

Mayıs ayının ilk haftası ile birlikte Kız Kulesi eskisi gibi yeme içme ile dolmayacak, olması gerektiği gibi kule-müze şeklinde hizmete açılacak ve dünyanın dört bir yanından ziyarete açılacaktır. Dünya, özellikle Türk ziyaretçiler. Nesiller boyu ayakta kalacak bir yapısal güçlendirmeyi hayata geçirdiklerini belirten Bakanlık, kulenin oturduğu platforma kadar çok sağlam ve detaylı bir çalışma gerçekleştirdiklerini de vurguladı.

alpuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu